Wielka zbiórka żywności

Wielka zbiórka żywności

- Czasami jemy chleb z cebulą. Dzieci chciałyby czekoladę, sok czy banany, ale mnie nie stać - mówi pani Agnieszka, matka pięciorga dzieci. Z myślą o takich rodzinach powstał program Podziel się Posiłkiem. Organizatorzy akcji walczą z niedożywieniem dzieci w Polsce. W tym roku zebrano już prawie 38 ton żywności.

Pani Agnieszka mieszka w Józefowie pod Warszawą. Ma pięcioro dzieci. Najmłodszy syn ma półtora roku, najstarsza córka 12 lat. Sąd zadecydował o umieszczeniu najstarszej córki w domu dziecka. Kobieta nie ma warunków, żeby ją wychowywać. Ojciec dzieci pracuje dorywczo. Zarabia około 500 złotych miesięcznie. Rodzinie brakuje wszystkiego. Zdarza się, że nie ma nic do jedzenia.  

W podobnej sytuacji jest pani Monika, także z Józefowa. Samotnie wychowuje dwoje małych dzieci, bo czworo starszych odebrano jej ze względu na warunki mieszkaniowe. Dzieci przyjeżdżają do domu tylko na weekendy.

Obu rodzinom pomaga Henryk Podsiadły z Fundacji Radość. Kobiety twierdzą, że gdyby nie żywność, którą im przywozi, nie miałyby czym nakarmić dzieci.

Fundacja Polsat i firma Danone stworzyły program Podziel się Posiłkiem, w ramach którego wspólnie postanowiły walczyć ze zjawiskiem niedożywienia dzieci w Polsce. Organizatorzy, wraz z Bankami Żywności zorganizowali zbiórkę produktów spożywczych do specjalnego tira. Tir gościł już w sześciu miastach Polski. Zebrano prawie 38 ton żywności, która trafi do najbiedniejszych. W najbliższą sobotę tir będzie gościł w Pile.

W ramach programu Podziel się Posiłkiem działa także Akademia Podziel się Posiłkiem. Do Akademii może zgłosić się każdy, kto chce zaangażować się w rozwiązywanie problemu niedożywienia dzieci. *

* skrót materiału

Reporter: Karolina Miklewska (Telewizja Polsat)