Znaleźli "kozła ofiarnego"?

Znaleźli "kozła ofiarnego"?

Bezprawne zakopywanie padliny, zużytych strzykawek i pojemników po lekach, do tego dochodzi kradzież kilkunastu ton piasku. Większość tych zleceń wykonywał Karol Niewiadomski, były pracownik dużego mazurskiego gospodarstwa w Sulikach koło Bartoszyc. Działał na polecenie Kazimierza K., który reprezentował interesy dzierżawców kilkuhektarowego pola braci Romana i Bogdana R. Bracia R. dzierżawią pole od Agencji Nieruchomości Rolnych.

Teraz za całe zamieszanie odpowie nie zleceniodawca Kazimierz K. i nie dzierżawcy pola, tylko pan Karol.

Kazimierz K., który zarządza gospodarstwem w imieniu braci R. twierdzi, że nikt Karolowi Niewiadomskiemu nic na tym polu zakopywać nie kazał.  

Karol Niewiadomski twierdzi, że polecenia zarządcy były jednoznaczne. Na polu musiał zakopywać padlinę z gospodarstwa.

Cała ta historia mogłaby nie wyjść poza ramy zwykłej dykteryjki, gdyby nie zajęła się nią prokuratura i policja. Karol Niewiadomski jest oskarżony o ....kradzież piasku. Grozi mu miesiąc aresztu i 5 tysięcy grzywny.

Policja w Sępopolu, szybko znalazła winnego. Okazało się, że nie są nim właściciele gospodarstwa, tylko Karol Niewiadomski, który wykopał piasek i jak twierdzi woził padlinę na polecenie zarządcy majątku.

Bardzo ciekawy w całej sprawie jest fakt, że brat właścicieli gospodarstwa i jednocześnie pracodawców Karola Niewiadomskiego jest prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Bartoszycach. Zarówno prokurator R. jak i jego kolega prowadzący sprawę wykluczają, że ta ewentualność miała jakikolwiek wpływ na postępowanie.

Policja twierdzi, że nie znaleziono odpowiedniego paragrafu, aby ukarać pracodawcę Karola Niewiadomskiego. Policjanci w Sępopolu nie zaprzeczyli jednak, że wiedzieli, że ze sprawą wyrobiska i odpadów powiązani są bracia prokuratora R.

Sprawa jest i to śmierdząca. Na razie inspektorzy ochrony środowiska głowią się, kto ma uprzątnąć teren wyrobiska, a właściwie wysypiska. Bo co do tego jednego nie ma przynajmniej żadnych wątpliwości.

Reporter: Ewa Pocztar-Szczerba epocztar@polsat.com.pl (Telewizja Polsat)