Żyją za 600 zł miesięcznie

Żyją za 600 zł miesięcznie

Dzieciom brakuje przede wszystkim odzieży. Rzeczy są bardzo drogie. Jak coś kupię jednemu dziecku, to muszę odmówić drugiemu - mówi Agnieszka Piotrowska, matka sześciorga dzieci. Rodzina państwa Piotrowskich utrzymuje się z zasiłku. Miesięcznie to zaledwie 600 zł.

Państwo Piotrowscy mieszkają w Tomaszowie Mazowieckim. Najmłodsze z dzieci ma rok, najstarsze 14 lat. Pani Agnieszka zajmuje się ich wychowywaniem. Pan Paweł jest z zawodu rzeźnikiem. Od kilku lat pracuje tylko dorywczo. Pieniędzy starcza zaledwie na podstawowe potrzeby rodziny.

Rodzina Piotrowskich utrzymuje się z zasiłku rodzinnego w wysokości 600 złotych miesięcznie. To zbyt mała kwota jak na tak liczną rodzinę. Często brakuje jej pieniędzy na podstawowe rzeczy.  

Państwu Piotrowskim pomaga dyrekcja szkoły, do której uczęszczają dzieci, a także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Gdyby nie pomoc życzliwych ludzi, rodzina nie miałaby co jeść.

- Rodzina Piotrowskich objęta jest pomocą naszego ośrodka od 1998 roku. Otrzymuje zasiłki okresowe, około 500 złotych miesięcznie. Jest też pomoc doraźna, na konkretną potrzebę - mówi Jolanta Szustorowska, z MOPS w Tomaszowie Mazowieckim.

Kilka lat temu państwu Piotrowskim spaliło się mieszkanie - cały dorobek życia. Ponownie musieli zacząć od zera. W mieszkaniu, które teraz zajmują, zalegają 5 tys. zł z opłatami w Tomaszowskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Pytamy czy rodzinie można pomóc.

- Wystarczy uruchomić niewielką dopłatę w wysokości 150 zł miesięcznie i już można uruchomić dodatek mieszkaniowy, który w znacznej mierze będzie pokrywał ich należności z tytułu czynszu. Wystarczy krótka rozmowa ze mną. Ja dam każdemu szansę - mówi Marek Baster, windykator z Tomaszowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Udało się. Ale ta pomoc, to kropla w morzu potrzeb. Zbliżają się święta. Wkrótce zabłyśnie pierwsza gwiazdka. Kasia, Wioletka, Paulinka, Dawidek, Adrianek i Bartuś, jak każde dziecko marzą, że w tym roku pod choinką znajdą swoje wymarzone prezenty. Niestety rodziców nie będzie na nie stać. *

* skrót materiału

Reporter: Paulina Łosiewicz (Telewizja Polsat)