Kupowanie bez VAT-u

Kupowanie bez VAT-u

VAT na materiały budowlane w Polsce wynosi 22 procent. To jedna z najwyższych stawek w Unii Europejskiej. Nic dziwnego, że wiele osób woli kupić towar bez faktury, by uniknąć podatku.

Budowa domu, remont mieszkania - przechodził przez to prawie każdy z nas. W Polsce trwa budowlany "boom", popyt na materiały budowlane jest ogromny, a ich ceny rosną. Dodatkowo, kupując glazurę, albo nawet pojedynczy gwoździk - ponad jedna piątą jego ceny oddajemy Państwu. Podatek VAT na materiały budowlane wynosi bowiem 22 procent. Z przysłanego do redakcji nagrania dowiedzieliśmy się, jak, go w dość prosty sposób ominąć.  

Okazuje się, że zakup materiałów budowlanych bez podatku VAT nie jest wielkim problemem. Ryzyko jest jednak spore - unikanie podatku to oszustwo, za które grozi nawet więzienie. Problemy mogą pojawić się, gdy zakupiony towar okaże się wadliwy. To proste - nie ma faktury VAT, nie ma dowodu zakupu.

- Sprzedaż bez faktury, to nic innego, jak uchylanie się od opodatkowania. Dzięki temu sprzedawca unika zapłacenia 22 - procentowego podatku, co jest dla niego dodatkowym zyskiem. Za takie praktyki grozi nawet kara pozbawienia wolności - mówi Paweł Jabłonowski, prawnik.

Na razie "boom" budowlany trwa, a kupowanie bez VAT-u jest nagminne. Nasuwa się pytanie. Ile traci na tym państwo? Na pewno Ministerstwo Finansów posiada stosowne wyliczenia. Niestety, mimo wielu próśb, nikt z ministerstwa nie chciał się z nami spotkać. Urzędnicy ograniczyli się do wysłania nam wymijającej odpowiedzi mailem: "Ministerstwo Finansów nie dysponuje szczegółowymi danymi (...), a oszacowanie danych związanych jedynie z tym zjawiskiem nie jest możliwie."

W Polsce podstawowa stawka podatku VAT wynosi 22 procent istnieją jeszcze dwie obniżone stawki 7 - procentowa i 3 - procentowa. Dlaczego kupno materiałów budowlanych jest tak wysoko opodatkowane? Zapytaliśmy jednego z twórców polskiego VAT-u.

- Do pierwszego maja 2004 obowiązywała stawka 7 procent VAT. Niestety, kiedy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej, dostosowując polskie przepisy do unijnych rozwiązań przyjęto wspólnotową zasadę stawki podstawowej. Stąd mamy 22 procent VAT - mówi prof. Witold Modzelewski, z Instytutu Studiów Podatkowych.

Podstawowa stawka podatku VAT w Polsce należy do najwyższych w Unii Europejskiej i na razie nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Polacy będą dalej unikać płacenia wyśrubowanych podatków, Państwo będzie na tym tracić, a armia urzędników skarbowych będzie miała pełne ręce roboty przy łapaniu nieuczciwych podatników. Czy nie mogłoby być prościej? *

* skrót materiału

Reporter: Maja Włodek (Telewizja Polsat)