Polska skazuje go na śmierć

Jakub Szlachcic od trzech lat choruje na rzadki nowotwór - neuroblastomę. Przeszedł szereg chemioterapii i radioterapii. Był też autoprzeszczep. Niestety organizm Kuby, mimo niesamowitej walki, zaczyna ulegać chorobie. Jedyną nadzieją jest terapia w niemieckiej klinice. Mimo że w Unii Europejskiej taka metoda leczenia jest stosowana, w Polsce jest niedostępna i nie jest również refundowana.

13-letni Kuba świat ogląda z okna szpitalnej izolatki. Nie może wyjść nawet na korytarz. Choroba znowu zaatakowała.


- Na początku  bolał mnie palec u prawnej nogi, później zaczęły się bóle wędrujące,  wtedy pojawiły się przerzuty. O chorobie mówię, że jest to nieproszony dziad i mówię mu, żeby się wyprowadził  - mówi Kuba, który choruje na neuroblastomę.


-  Lekarze nie zawsze przy takich objawach jak  bóle kończyn, utykanie,  myślą  odpowiednio wcześniej  o nowotworze u dziecka - mówi  Maria  Wieczorek z  Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii.


Kuba prawie trzy lata  temu zachorował na nowotwór – neuroblastom. Dzieci w jego wieku rzadko dotyka ta choroba.


- Bywają sytuacje, że trudno jest wykryć ten nowotwór, bo rozwija się podstępniej koło kręgosłupa, czyli w takich miejscach zupełnie niedostępnych - mówi Maria  Wieczorek z  Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii.


- Kuba  dużo myśli o tej śmierci, on może nie mówi tego,  ale  mam świadomość, że on ma to w głowie. Jest mądrym dzieckiem  i  jeżeli  nam się uda, jeżeli doczekamy,  to naprawdę będzie kimś – mówi Lidia Szlachcic, matka chorego Kuby.


Walka z chorobą cały czas trwa. Ostra chemioterapia. Radioterapia. Autoprzeszczep. Usunięcie guza z głowy.  Neuroblastoma to trudna w leczeniu odmiana raka. Niestety często powraca. Tak jest w przypadku Kuby.


-  Już mam dość takiego życia, chcę do normalności wrócić – mówi Kuba.


- Jeżeli chodzi o chorobę zasadniczą , to niestety ona jest stale aktywna i nie reaguje na do tej pory stosowane leczenie – mówi  Maria  Wieczorek z  Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii.


- Kuba  miał  34 cykle chemii.  Powiem szczerze, że  nie jeden by tego nie wytrzymał – mówi pani Lidia.


W Polsce wyczerpano wszystkie możliwości leczenia Kuby. Lekarze są bezradni. Jest jednak jeszcze nadzieja:  eksperymentalne leczenie przeciwciałami w Niemczech. Niestety,  to leczenie nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jego koszt to ponad 500 tysięcy złotych. Dla rodziny Kuby kwota jest  nieosiągalna.


 -  Leczenie  przeciwciałami  powinno być już dawno w Polsce wprowadzone -  mówi  pani Lidia.


- U nas prawo farmaceutyczne stworzyło takie duże schody, że tony papierów już się przewaliło, wiele rozmów na ten temat, wiele akcji i nadal problem  nie jest rozwiązany -  mówi  dr Maria  Wieczorek.


Dlaczego w innych krajach europejskich to eksperymentalne leczenie neuroblastomy jest refundowane,  a w Polsce nie?  Odpowiedzi szukaliśmy w Ministerstwie Zdrowia. Dostaliśmy  jedynie e-mail w tej sprawie.

 


„Uprzejmie informuję, że wniosek o rozpoczęcie badania klinicznego pod tytułem „Europejski Program Leczenia Dzieci z Neuroblastomą Wysokiego Ryzyka 1.7 of SIOP-Europe (SIOPEN)” został złożony do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych w dniu 22 maja 2014 roku przez Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum z Krakowa. Postępowanie administracyjne zostało już zakończone. 25 lipca 2014 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych wydał pozytywną opinię dotyczącą powyższego wniosku. W związku z tym, Collegium Medicum w Krakowie może rozpocząć przygotowania do przeprowadzenia badań klinicznych.”


 - Dziecko jest Europejczykiem, jest ubezpieczone, a nie ma zagwarantowanego leczenia i nikogo to nie obchodzi  - mówi pani Lidia.


Kiedy ruszą badania w Polsce? Nie wiadomo. Kuba mógłby już zacząć terapię w Niemczech, gdyby nie pieniądze. Chłopiec prosi wszystkich o szansę. O szansę na życie.


- Chciałbym bardzo prosić o wsparcie duchowe i finansowe, bo to dla mnie wielka szansa.


Nie wolno się poddawać niezależnie,  jaka  jest sytuacja  - mówi  Kuba.*

 


*skrót reportażu


Reporter: Aneta Krajewska

akrajewska@polsat.com.pl