Majtki w promocji i… abonament

Firma Imperia Corporation zajmuje się sprzedażą wysyłkową. Dzwoni konsultant i proponuje darmową próbkę ekskluzywnej bielizny. Klientki twierdzą, że bielizna okazuje się być mało ekskluzywna, a darmowa próbka to pierwsza przesyłka tak zwanego abonamentu, czyli comiesięcznej, płatnej paczki z bielizną.

- Nie dość, że nie zostałam poinformowana o abonamencie podczas rozmowy telefonicznej z konsultantem,  to również dostałam badziew, takie bazarowe majteczki - mówi Agnieszka Zarzycka, która czuje się oszukana przez firmę Imperia Corporation.

Firma Imperia Corporation z Warszawy zajmuje się sprzedażą wysyłkową bielizny. Panie Marzanna Skiba, Agnieszka Zarzycka i Beata Świdnicka po rozmowie z konsultantem tej firmy zgodziły się przyjąć darmową próbkę bielizny.

- Zadzwonił do mnie konsultant z firmy Imperia Corporation i zaoferował bezpłatne skorzystanie z przesyłki, w której miała znajdować się włoska bielizna. Zapewniał, że ta przesyłka do niczego nie będzie mnie zobowiązywać. Odebrałam trzy komplety majtek. Wyciągnęłam bieliznę, obejrzałam, spakowałam z powrotem i odesłałam do firmy na własny koszt - opowiada Beata Świdnicka.

- Pan powiedział mi, że zostałam wybrana i mogę kupić majteczki w promocyjnej cenie, za bodajże 19 zł. Odesłałam to prawdopodobnie 8. czy 9. dnia, czyli wg ich regulaminu - mówi Agnieszka Zarzycka.

- Chciałam zrezygnować po pierwszej przesyłce, ale powiedziano mi, że nie mam prawa, bo już poszła druga - dodaje Marzanna Skiba.

Niestety okazało się, że odesłanie bielizny nie załatwia sprawy. Firma Imperia Corporation twierdzi, że kobiety zgadzając się na pierwszą przesyłkę, zawarły ustną umowę i zgodziły się na comiesięczną dostawę bielizny. To stanowisko firmy: 

„Podczas rozmowy przedstawiciela naszej Firmy z Panem/Panią, doszło do zawarcia definitywnej umowy świadczenia usługi abonamentowej, przedmiotem było przygotowanie i dostarczenie produktów, które zostały zamówione w Naszej firmie.”

- Absolutnie nie padło żadne słowo, że jest to abonament, który podczas rozmowy ja podpisuję - zapewnia Agnieszka Zarzycka.

- To przedsiębiorca powinien udowodnić naszemu konsumentowi, że doszło do zawarcia umowy, że przedstawił konsumentowi wszystkie niezbędne informacje oraz wszystkie jej elementy - mówi  Tomasz Tomaszczyk, adwokat.

- 25 grudnia ubiegłego roku weszła w życie ustawa o prawach konsumenta. Ona w znacznym stopniu porządkuje sprawy związane z zawieraniem umów przez telefon. Mamy 14 dni na odstąpienie od umowy na odległość - informuje Paweł Ratyński z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie.

Imperia Corporation straszy kobiety windykacją długu. Prezes firmy nie chce komentować sprawy, a Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już od jakiegoś czasu przygląda się praktykom tej firmy.

- Zrobiłam prywatne śledztwo i znalazłam na Facebooku panie, które też zostały oszukane.  Tam jest już ponad 500 osób. Zaraz po nieodebranej przesyłce, przyszła kara i opłata 89 czy 84 zł. Opłata za nie przyjęcie tych trzech par majtek. - mówi Marzanna Skiba.

- Skargi na Imperia Corporation docierają do nas od pewnego czasu. Dotyczą najczęściej utrudniania odstąpienia od umowy zawartej na odległość i niedopełnienia przez przedsiębiorcę obowiązków informacyjnych. Prowadzimy postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Po jego zakończeniu mogą zostać postawione zarzuty - informuje Paweł Ratyński z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie.

- Nie będę z wami rozmawiał, bo nie lubię waszej telewizji - stwierdził prezes Imperia Corporation.*

* skrót materiału

Reporterka: Dominika Grabowska

dgrabowska@polsat.com.pl