Mąż zginął. Ośmioosobowa rodzina w potrzebie

Mąż Ramony Paczkowskiej z Frygnowa w woj. warmińsko-mazurskim zginął w wypadku samochodowym. Kobieta z siedmiorgiem dzieci mieszka u teściów. Ma zaledwie pokój i kuchnię. Jej mąż przed śmiercią rozpoczął rozbudowę domu. Teraz rodzinie pomaga gmina. Wójt własnych pieniędzy sfinansował projekt rozbudowy. Brakuje jedynie materiałów budowlanych.

Grzegorz, Maciej, Anna, Zbigniew, Adam, Magdalena i Izabela mieszkają w małej miejscowości Frygnowo w gminie Grunwald. Ich mama - Ramona Paczkowska wychowuje je samotnie. Od 5 lat zajmują dwa pomieszczenia w domu teściów kobiety.

- Warunki mieszkaniowe są nie za bardzo, ale jakoś trzeba żyć. Teściowie dużo pomogli, bo udostępnili nam część swojego mieszkania. Jest ciasno. Dzieci muszą zmieniać się przy stole podczas odrabiania lekcji – opowiada pani Ramona.

- Mamy jeden pokój i kuchnię, łazienki nie ma – dodają dzieci kobiety.

Pół roku temu w rodzinie pani Ramony doszło do tragedii. Mąż kobiety, pan Tomasz, zginął w wypadku. Poszedł do sklepu po zakupy i został potracony przez samochód. Osierocił 7 dzieci, w tym najmłodszą Izę, która miała wtedy niecałe dwa tygodnie.

- Był ogromnym wsparciem dla mnie, dobrym mężem i ojcem, starał się jak mógł. 1 grudnia wieczorem, po prostu wyszedł i nie wrócił. Nie pokazuje dzieciom, że mi go brakuje – mówi pani Ramona.

Pan Tomasz przed śmiercią rozpoczął remont domu. Chciał go powiększyć, dobudować łazienkę, tak aby jego rodzinie żyło się lepiej. Niestety nie zdążył tego zrobić. Z pomocą rodzinie pani Ramony przyszedł wójt gminy Grunwald.

- Osobiście przygotowałem projekt wykonania przybudówki. Jest jednak taka kwestia prawna, że gmina nie może inwestować w czyjąś własność – wyjaśnia Henryk Kacprzyk, wójt gminy Grunwald.

- W planie jest rozbudowa. Mielibyśmy trzy pokoje, łazienkę, kuchnię i kotłownię – wylicza pani Ramona.

Projekt rozbudowy domu jest gotowy. Pani Ramona mogłaby zacząć remont, niestety nie ma pieniędzy na zakup materiałów budowanych. Rodzina bardzo prosi o pomoc.

- Podstawą na dziś jest wykonanie murów, uzyskanie materiałów na te mury, okien i drzwi. To nie jest rodzina dysfunkcyjna, po prostu wydarzyła się tragedia, warto im pomóc – mówi wójt Kacprzyk.
Ramona Paczkowska, samotna matka 7 dzieci.

- Chciałabym prosić ludzi dobrej woli, firmy o pomoc w zdobyciu materiałów budowlanych. Jest komu pracować, tylko nie ma z czego. Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc – dodaje pani Ramona.*

* skrót materiału

Jeżeli chcą Państwo pomóc, prosimy o kontakt z reportem: atrela@polsat.com.pl lub redakcją: interwencja@polsat.com.pl, tel: 22 514 41 26

Reporter: Angelika Trela

atrela@polsat.com.pl