Kamienica bez remontu i ogrzewania. Strach mieszkać

Lokatorzy jednej z kamienic w Łodzi marzną w swoich mieszkaniach. Do czasu uszczelnienia przewodów kominowych mają zakaz palenia w piecach. Inspektorat Budowlany nakazał zakończyć prace do października. Zlecił też szereg innych, bo od budynku odpada tynk, zniszczony jest dach, a w piwnicach rdzewieją belki stropowe. Zarządca nie zdążył. Twierdzi, że wspólnota nie ma pieniędzy.

W kamienicy przy ulicy Żelaznej mieszka 40 rodzin. Większość zajmuje lokale komunalne. Siedem rodzin ma własne mieszkania. Lokatorzy boją się, że ich budynek w każdej chwili runie. Jak twierdzą, winna temu jest administracja, która miała zlecić prace budowlane w piwnicach.  

- Zaczęły się wykopki. Zostały wywiezione tony ziemi. Już wtedy kamienica zaczęła pękać. To widać na korytarzach i w mieszkaniach. Zadzwoniliśmy wówczas do centrum zarządzania kryzysowego i straży pożarnej. Podjęto decyzje o ewakuacji mieszkańców – opowiada Krystian Gręda.

- Byliśmy u rodziców. Po powrocie nie mogliśmy otworzyć drzwi do mieszkania. Okazało się, że wszystkie są popękane – twierdzi Agnieszka Radecka.

Mieszkańcy wrócili do domów. Jednak głębokie pęknięcia na ścianach są do dziś. Łodzianie żalą się, że ich lokale wyglądają coraz gorzej. W dodatku nie działają przewody kominowe. Administracja

- Walczymy z przewodami kominowymi od roku i nie ma żadnej pomocy – twierdzi Agnieszka Radecka.

Zdaniem lokatorów winna sytuacji jest Wspólnota, w której większość głosów ma siedmiu  właścicieli prywatnych. Wspólnota wybrała firmę do administrowania budynku. Mieszkańcy komunalni czują się ignorowani przez zarządcę.

- Ja nie jestem stroną dla administracji i administracja nie udziela mi żadnych informacji – zaznacza Agnieszka Radecka.

- Przychodzą, mówią że pomogą i nic nie robią. Jesteśmy na marginesie – dodaje Krystian Gręda.

Łódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego zlecił ekspertyzę. Na tej podstawie stwierdził, że remont jest niezbędny. Prace przewidywały m.in. uszczelnienie przewodów kominowych. Wszystko miało być gotowe do końca października tego roku.

- Zauważyliśmy biodegradację konstrukcji dachu, spękania na ścianach, odspojone tynki i  zardzewiałe belki stropowe w piwnicach. Roboty nie zostały wykonane. Wspólnota złożyła wniosek o przesunięcie terminu. Odrzuciliśmy go – informuje Bohdan Wielanek, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi.

Przedstawicielka zarządcy budynku zapewniła nas, że „wykonuje on prace”. - Prosiliśmy Inspektorat Budowlany o przesunięcie terminu. (Reporter: Z tego co wiem, nie zgodził się). Nie dostaliśmy informacji – oświadczyła kobieta.
Kamienicą przy ulicy Żelaznej w Łodzi zarządza wybrana przez wspólnotę firma A.B.A. Nieruchomości. Jak twierdzą lokatorzy, przedstawicielką tej firmy jest Marlena S. Nie zastaliśmy jej w siedzibie firmy. Dostaliśmy takie oświadczenie:

„Prace remontowe w kamienicy były prowadzone systematycznie w miarę posiadanych środków. Z uwagi na ograniczone możliwości finansowe mieszkańców nieruchomości przy ulicy Żelaznej 17, środki gromadzone na funduszu remontowanym pozwalały wyłącznie na stopniowe prowadzenie robót budowlanych.”

Okazało się, że Marlena S.  jest również prezesem firmy Alfa Technik, która wykonuje prace budowlane na zlecenie A.B.A. Nieruchomości. Obie firmy znajdują się pod tym samym adresem. O to również zapytaliśmy przedstawicielkę zarządcy budynku:

Reporter: Jaka firma wykonuje prace?
Przedstawicielka zarządcy budynku: Alfa Technik.
- Był przetarg?
- Tak.
- Czy mogę dostać jakiś dokument?
- Zarząd się zebrał i wybierał firmę.
- Czy istnieje jakaś korelacja między firmą A.B.A a Alfa Technik.
- To w niczym nie przeszkadza.  
- Marlena S. może być zarządcą, czyli administratorem i ma własną firmę. Sama zleca sobie wykonywanie zadań – mówi lokator kamienicy Krystian Gręda.

- Mimo prób kontaktów, dostajemy informacje, że zarząd nie przekaże nam informacji, więc nie wiemy, czy została wybrana firma budowlana, czy jakieś prace zostały wykonane. Żądamy zebrania wspólnoty, będziemy chcieli dokonać zmiany zarządu – poinformowała Jolanta Baranowska z Urzędu Miasta Łodzi.*

* skrót materiału

Reporter: Marcin Łukasikmlukasik@polsat.com.pl