Narkotyki i wypadek syna policjanta. Zginął pieszy

Syn policjanta z Głubczyc spowodował śmiertelny wypadek samochodowy. Pieszy, pan Wiesław, szedł prawidłowo. Marcin A. kierował pod wpływem narkotyków i po niemal dwa lata po wypadku nie poniósł odpowiedzialności.

21 września 2015 roku na zawsze zmienił życie rodziny państwa Szmitów z Głubczyc na Opolszczyźnie. Wówczas 51-letni pan Wiesław wyszedł na wieczorny spacer ze swoim psem. Nagle w prawidłowo idącego mężczyznę wpadło rozpędzone auto.
- Wypadło z lekkiego łuku, uderzyło w skarpę i odbiło się, uderzając w mojego tatę. Tata  znalazł się aż na środku skrzyżowania – wspomina Ewa Szmit, córka pana Wiesława.

Świadkiem wypadku była Krystyna Borek. Kobieta twierdzi, że kierowca nawet nie pomyślał o udzieleniu ofierze pomoce.  - Nic. Mówił jeszcze, że nikomu nic się nie stało - opowiada.

Sprawcą tragedii okazał się 19-letni Marcin A. - syn naczelnika wydziału prewencji i ruchu drogowego miejscowej policji. Rodzina twierdzi, że mężczyzna pojawił się w miejscu wypadku, mimo że nie był wówczas na służbie.

- Pojawił się ojciec sprawcy, po cywilnemu. Wziął do radiowozu syna, sprawcę i długo z nim rozmawiał - twierdzi Ewa Szmit, córka pana Wiesława.
- Nie wiem nic na temat tego, żeby naczelnik rozmawiał z synem w radiowozie – odpowiada Agata Aleksiejewicz z policji w Głubczycach.
- Obrażenia były bardzo rozległe. Tata był poturbowany od stóp do głowy. Później rozmawialiśmy z lekarzem, mówił, że pierwszy raz widział tak poturbowanego człowieka,  jakby zderzył się z TIR-em – wspomina Ewa Szmit.

Pan Wiesław trafił do szpitala w Opolu. Nie odzyskał już przytomności. Trzy dni później zmarł. W wypadku został również ranny pasażer, który jechał samochodem z Marcinem A.
- Tydzień po zdarzeniu poszłam na miejsce i znalazłam dużo części samochodu, m.in. reflektor, ale też telefon komórkowy – twierdzi Ewa Szmit.
- Prokurator wydał policji polecenie, żeby następnego dnia przeprowadzić oględziny. Musieli niedokładnie przeprowadzić te oględziny. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca – mówi Lidia Sieradzka z Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Ze sprawy wyłączyła się policja i prokuratura z Głubczyc. Śledztwo przejęli śledczy z Kędzierzyna-Koźla oraz Biuro Spraw Wewnętrznych, czyli tak zwana policja w policji. Mimo to, zdaniem rodziny pojawiło się wiele nieprawidłowości. Między innymi nie przesłuchano istotnych świadków wypadku. Między innymi Krystyny Borek, naocznego świadka wypadku, która wezwała na miejsce policję. - Nikt do mnie nie przyszedł – twierdzi kobieta.

Reporter: Dlaczego wówczas nie rozpytano, nie spisano wszystkich świadków?
- A skąd ta informacja...?
Reporter:  Od tych ludzi, którzy byli naocznymi świadkami. I mówią, że nikt do nich nie przyszedł, nie podszedł.
- Być może ci świadkowie nie mają nic do powiedzenia w tej sprawie – mówi Agata Aleksiejewicz z policji w Głubczycach.
Reporter : A skąd wiecie jak ich nie przesłuchaliście?
(chwila ciszy)
Reporter: Nie jest mi pani w stanie odpowiedzieć na to pytanie?
- Nie, nie jestem.

- Dopiero na nasz wniosek prokurator  zlecił badanie w kierunku narkotyków we krwi i wykryto, że sprawca był pod ich wpływem. To się działo dwa miesiące po wypadku – opowiada Ewa Szmit.

Sprawa trafiła do sądu, ale jak twierdzi rodzina pana Wiesława, ślimaczy się. Wzywana na kolejne dwie rozprawy policjantka, która była na miejscu wypadku dwukrotnie na procesie nie pojawiła się. Innym razem rozprawę należało odwołać z winy sądu. Dlaczego? Bo o terminie sprawy zawiadomiono złą prokuraturę.

Szukaliśmy Marcina A. w jego domu. Dziadek mężczyzny przekazał nam, że go nie ma i nie przekaże jego numeru telefonu .

Marcin A. zeznał w sądzie, że na kilka godzin przez wypadkiem przebywał w Krakowie, gdzie studiuje. I tam ktoś poczęstował go ciastkiem. I to w tym ciastku musiały być środki odurzające.
- Twierdził, że zaczął się dziwnie czuć. Przespał się w pociągu i wydawało mu się, że może prowadzić samochód – opowiada Ewa Kosowska Korniak z Sądu Okręgowego w Opolu.
- Modle się o sprawiedliwość. Sprawca jest na wolności, dobrze się bawi i chodzi z uniesioną głową. Zero skruchy – podsumowuje Elżbieta Szmit.*

* skrót materiału

Reporter: Artur Borzęcki

aborzecki@polsat.com.pl