Syn broni skazanego na dożywocie za zabicie rodziny

Tragiczna śmierć 5-osobowej rodziny z Jastrzębia-Zdroju była jedną z najbardziej makabrycznych spraw w historii polskiej kryminalistyki. Śledczy szybko ustalili, że ktoś celowo w nocy podpalił jej dom i to aż w sześciu miejscach. Trop zaprowadził ich do głowy rodziny - 46-letniego Dariusza Perzyńskiego, skazanego później na dożywocie. Mężczyzna dalej utrzymuje, że jest niewinny. Broni go syn, jedyny, który ocalał z pożaru.

To jedna z najbardziej mrocznych spraw w historii polskiej kryminalistyki. Kilka lat temu żyła nią cała Polska. Jej bohaterem jest 46-letni Dariusz Perzyński – mąż i ojciec pięciorga dzieci. Pobożny, głęboko wierzący człowiek.

- Odkąd pamiętam, mój tata pełnił posługę szafarza w parafii… Udzielał komunii, jeździł z komunią do chorych... Szanowaliśmy go i ja go szanuję dalej tak samo – mówi Wojciech Perzyński, syn Dariusza Perzyńskiego.

- Byłem dobrym mężem, dla moich dzieci nie byłem ani ojcem, ani tatą, byłem po prostu kochanym tatusiem. Tego mi nikt nie zabierze – twierdzi Dariusz Perzyński, skazany za zabicie żony i dzieci.

Jest 10 maja 2013 roku. Tuż przed drugą w noc w domu państwa Perzyńskich wszyscy już śpią. W pewnym momencie Wojtek gwałtownie się budzi. Potem, na jego oczach rozgrywa się dramat.

- Obudził mnie żrący dym, po chwili usłyszałem krzyk siostry, w pokoju obok. Młodsza siostra piszczała, tak jak zwykle, gdy panikowała, nie pamiętam, co mówiła młodsza. W domu widać jeszcze ślady, gdzie straciła przytomność – mówi Wojciech Perzyński, syn Dariusza Perzyńskiego.

To Wojtek zadzwonił po pomoc. Próbował połączyć się również z matką i ojcem. Bezskutecznie. - W zasadzie przez cały czas oczekiwania na pomoc wychylałem się przez okno, żeby mieć głowę pod parapetem ze względu na duże stężenie tego żrącego dymu – dodaje.

- Nie było wielkich uszkodzeń, związanych z samym działaniem ognia, co przede wszystkim z działaniem tych trujących gazów, które się wydzieliły w czasie spalania. Głównie cyjanowodoru i tlenku węgla – informuje Karina Spruś z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Jak twierdzi najbardziej wstrząsającym widokiem był to pokój, w którym mieszkała Joanna Perzyńska razem z córką Agnieszką.

- Ciało Agnieszki, która zmarła w drodze do szpitala, było przykryte wszystkimi możliwymi kołdrami, jakie znajdowały się w pokoju. Pewnie matka w ten sposób próbowała ją chronić przed działaniem tego gryzącego dymu – mówi Spruś.

Po dramatycznej walce o życie Joanna Perzyńska zmarła w szpitalu. Zmarło też czworo jej dzieci. Najmłodsza dziewczynka miała niespełna pięć lat. Gdy umierała, okazało się, że przyczyną pożaru było podpalenie.

- Według śledczych było 6 punktów zarzewia ognia, a głównym źródłem całego nieszczęścia była szafa z ubraniami. Tam gdzie widać wycięty kawałek dywanu był kolejny punkt, kolejny pod drzwiami balkonowymi – oprowadza nas po domu Wojciech Perzyński.

Jak się okazuje, nie był to pierwszy pożar w tym domu. Wcześniej ogień pojawił się od zwarcia instalacji elektrycznej.

- Ustaliliśmy że wówczas Dariusz Perzyński uzyskał odszkodowanie od ubezpieczyciela, to była dość spora kwota, już teraz nie pamiętam, ale to było chyba około 100 000 zł – informuje Karina Spruś z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.
Reporter: Myśli pani, że to mogło zainspirować go do tego, co stało się później? Że wtedy mógł wpaść na pomysł, jak zarobić pieniądze?
Spruś: Przypuszczam, że tak. No… jakby sprawdzona metoda, którą można byłoby wykorzystać.

Jak wykazało śledztwo, w domu państwa Perzyńskich nie było śladów włamania. Od początku wszystko wskazywało więc na to, że ogień podłożył ktoś z domowników. Dariusz Perzyński jako jedyny w chwili tragedii był poza domem. Twierdził, że był w pracy w pobliskich Pawłowicach. Mężczyzna natychmiast znalazł się w cieniu podejrzeń.

- W chwili pożaru tata znajdował się w warsztacie stolarskim, wykonywał meble. Z tego miejsca do domu jest dokładnie 12 kilometrów – mówi Wojciech Perzyński.

- Według niego wyszedł z domu o 22:00. Według naszych ustaleń, około godziny 1:40 – informuje prokurator Karina Spruś.

Śledczy oparli się na danych z logowania telefonu mężczyzny do stacji przekaźnikowych.,

- Nie było możliwe, żeby stacja przekaźnikowa, do której się logował telefon, objęła również Pawłowice, więc, mieliśmy pewność, że Dariusz Perzyński nie znajdował się w Pawłowicach w warsztacie. Znajdował się w Jastrzębiu-Zdroju – wyjaśnia Spruś. 

- Zasięg jest tylko poglądowy. Telefon taty mógł zalogować się do tej anteny (w Jastrzębiu-Zdroju - red.), ponieważ ona miała największą moc i największy zasięg. Nazywamy to tzw. układem gliwickim. Wszystko w toku śledztwa jest ewidentnie ukierunkowane – twierdzi Wojciech Perzyński.

Jego zdaniem naprawa instalacji po pierwszym pożarze została wykonana wadliwie i stąd kolejny pożar.

- Paski rolet okiennych były uszkodzone, więc podniesienie ich było po prostu niemożliwe. W dodatku martwa mysz leżała na kablu. Została podrzucona po to, aby upozorować to, że doszło do przegryzienia kabla, a następnie zwarcia i pożaru – argumentuje Karina Spruś.

- Jakby ktoś zbadał te panele, to widać, że one nie są pancerne, wystarczyło jednym pchnięciem je otworzyć. A co do myszy, to wyglądałoby to całkiem sensownie, tylko zapomnieli wspomnieć o tym, że ta mysz nie miała głowy – odpowiada Wojciech Perzyński.

Zdaniem prokurator sprawca podpalenia liczył na to, że dojdzie do pożaru i szczegóły dotyczące budowy anatomicznej myszy nie będą widoczne.

- Po pogrzebie Dariusz P. przyszedł na komendę i poinformował, że otrzymuje SMS-y z nieznanego numeru, wskazujące na to, że sprawca pożaru komunikuje się z nim. Co istotne, w tych SMS-ach podawał okoliczności, które mógł znać tylko i wyłącznie sprawca pożaru. Udało nam się ustalić, że Dariusz P. używał 2 telefonów i 4 kart, z których sam do siebie pisał te SMS-y. Między innymi, w dniu pogrzebu - mówi Karina Spruś z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

W marcu 2014 roku, niemal rok po tragedii, Dariusz Perzyński został zatrzymany. Prokuratura postawiła mu zarzut zabójstwa pięciu osób. Mężczyzna nie przyznał się do winy. Poddano go obserwacji psychiatrycznej. Jej wyniki okazały się dla niego miażdżące.

- Biegli stwierdzili, że jest klasycznym psychopatą, osobą zupełnie pozbawioną uczuć wyższych, nastawioną na realizowanie swoich celów, swoich przyjemności, kompletnie nieodczuwającą empatii. Wszystkie polisy ubezpieczeniowe miały opcję wypłaty podwójnej kwoty w sytuacji nieszczęśliwego wypadku, w przypadku pożaru – zdradza prokurator Spruś.

- Nie jestem psychopatą, nie jestem żadnym zwyrodnialcem, nie jestem mordercą. Proszę pana o pomoc, bo ja nie wiem po prostu, co to dalej będzie się działo – zwrócił się do nas skazany Dariusz Perzyński.

- Już w 2010 roku w Sądzie Rejonowym w Gliwicach wykazałem 2 miliony zł długu. Gdybym nawet uzyskał 500 000 zł z tego odszkodowania, czy nawet milion, o którym się mówi, to nie pokrywa to nawet 20, czy 30 procent mojego zadłużenia – dodał.

W grudniu 2016 roku w sprawie zapadł pierwszy wyrok. Dariusz Perzyński został skazany na dożywocie. Sąd postanowił, że o warunkowe zwolnienie będzie mógł się ubiegać dopiero po upływie 35 lat. Wyrok podtrzymał również sąd odwoławczy. Kilka tygodni temu akta trafiły do Sądu Najwyższego.

- Słyszałem kiedyś opinię sędziego, że jak jest 1 procent niepewności, to sprawa powinna wrócić do ponownego rozpatrzenia. Jak ktoś się nad tym pochyli, w prawdzie, to tutaj nie ma nawet 1 procenta pewności, że ja to zrobiłem – twierdzi Dariusz Perzyński.
 
- Dariusz P. świadomie, z premedytacją podpalił swój dom i zabił swoich bliskich. Usiłował zabić też jedynego syna, który przeżył. Jestem głęboko przekonana, że on jest sprawcą. Gdybym miała tę pewność opisywać w procentach, to chyba bym musiała powiedzieć, że na 1000 procent – mówi prokurator Spruś.*

* skrót materiału

Reporter: Rafał Zalewski

rzalewski@polsat.com.pl