Bój o pawilony przy cmentarzu

Od wielu lat przy Cmentarzu Północnym w Warszawie można kupić kwiaty i znicze. Właściciele kwiaciarni mają podpisane umowy najmu z Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Warszawie. Kilka dni temu dowiedzieli się, że mogą stracić swoje źródło utrzymania.

- Niektórzy z nas prowadzą tu działalność od kilkudziesięciu lat. Są to w większości firmy rodzinne, można powiedzieć wielopokoleniowe, świadczymy usługi dla mieszkańców, którzy są bardzo zadowoleni z naszych wyrobów. Niewielu ludzi wie, że pracujemy tu każdego dnia w roku, święta nie święta. Nigdy nie zalegamy z czynszem – opowiadają.

Przez lata umowy z najemcami były przedłużane bez problemu. W tym roku jest inaczej. Miejsca, które wynajmowali sprzedawcy, mają być wystawione do przetargu. 

- Od 2014 roku podpisywaliśmy umowy na 2 lata, w grudniu kończą się nam umowy i  został ogłoszony przetarg. Jest dużo chętnych. Są firmy generujące większe dochody, które mogą nas kilkukrotnie przebić – opowiadają właściciele kwiaciarni i zaznaczają, że o przetargach dowiedzieli się przez przypadek z internetu.

- Do dnia dzisiejszego nie dostaliśmy żadnego pisma urzędowego, że coś takiego w ogóle się odbywa. Podczas rozmów z zarządem nie byliśmy traktowani jak partnerzy, czuliśmy się jak petenci i intruzi. Jedynym argumentem zarządu było, że jak się nie podoba, to nie będzie przedłużać umowy i na tym był koniec rozmowy – dodają.

Na spotkanie ze sprzedawcami przyszli przedstawiciele Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie.

- Ta sytuacja i nas zaskoczyła, bo na 45 stanowisk zostało złożonych 75 wniosków – przekazali przedstawiciele zarządu. Nie udzielili jasnej odpowiedzi na pytanie, czy dotychczasowi dzierżawcy podczas przetargów zostaną potraktowani
priorytetowo. 

Sprzedawcy boją się o swoje jedyne źródło utrzymania. Nie stać ich na wyższe opłaty. Jeśli nic się nie zmieni, stracą również środki, które zainwestowali w swoje pawilony.

- Jesteśmy tak zdesperowani, że jesteśmy w stanie podjąć wszelkie kroki – mówią.*

* skrót materiału

Reporter: Angelika Trela

atrela@polsat.com.pl