Na bruk przez dług dewelopera

11 rodzin z Koszyc Wielkich niedaleko Tarnowa w 2012 roku kupiło mieszkania od dewelopera. Podpisali umowy, za mieszkania zapłacili w całości i czekali na obiecane przez dewelopera szybkie przeniesienie prawa własności. To jednak nie nastąpiło do dziś. Jak się okazało, deweloper ma długi, a wierzyciele wpisali się w księgę wieczystą bloku.

- Wyobraźcie sobie państwo sytuację, że wprowadzacie się do swojego, wymarzonego mieszkania, zaczynacie nowe życie, dzieci wam się rodzą w tym mieszkaniu, a po 2, 4 latach przychodzi komornik i mówi do państwa: muszę sprzedać państwa mieszkanie za nie państwa długi i musicie się stąd wynosić – mówią bezradni i zrozpaczeni mieszkańcy bloku w Koszycach Wielkich niedaleko Tarnowa.  11 rodzin od kilku lat walczy z deweloperem. I walkę wciąż przegrywa.

- Państwo kompletnie nam nie pomaga, prokuratura nam nie pomaga, sądy nam nie pomagają, nikt nie chce nam pomóc, a wręcz przeciwnie: śmieją się i szydzą z naszej sytuacji. W jakim my kraju żyjemy – pytają mieszkańcy.
11 rodzin w 2012 roku kupiło mieszkania od dewelopera.  Podpisali umowy deweloperskie. Za mieszkania zapłacili w całości.  
- Zapłaciliśmy około 150 tys. zł za stan deweloperski – opowiada jeden z mieszkańców.

- Poszliśmy do notariusza, ten posprawdzał wszystko, zrobiliśmy wszystko, co możliwe, by się prawnie zabezpieczyć przed jakimkolwiek matactwem – dodaje inny.

Spółka, z którą mieszkańcy podpisywali umowy, należała do starszej pani - matki Andrzeja K. Mężczyzna był jej pełnomocnikiem i to on sprzedawał lokale. Deweloper obiecywał przeniesienie prawa własności na mieszkańców w krótkim czasie. Były to tylko obietnice.

- Miał być odbiór techniczny, mieliśmy spotkać się u notariusza i mieliśmy wyjść wpisani jako właściciele – opowiadają kupcy mieszkań.  

- My sfinalizowaliśmy całość budowy, płaciliśmy w transzach za budowę tego budynku, deweloper istnieje tu tylko na papierze – dodaje jedne z nich.

- Póki młody był, to był fajny, a jak zaczął w jakieś firmy wstępować, to się zaczęło to wszystko. Żonę wprowadził w to
bagno, nie wiedziała, kobieta ma 73 lata, co ona wiedziała – tłumaczy ojciec Andrzeja K.

Mieszkańcy walczyli z deweloperem i czekali. Niestety sytuacja pogorszyła się. Pojawili się wierzyciele Andrzeja K. i zaczęli swoje roszczenia wpisywać w księgę wieczystą bloku. Zgłosili się do komornika, a ten już wkrótce chce zlicytować mieszkania wraz z lokatorami.      

Ci złożyli pozew zbiorowy do sądu, aby ten pomógł im stać się właścicielami mieszkań. Wciąż  jednak końca sprawy nie widać...

- Może się okazać, że zanim sąd wyda decyzję w naszej sprawie, to ten blok będzie już zlicytowany – obawia się jeden z kupców mieszkań.

Dziś sytuacja mieszkańców jest tragiczna. Lokatorzy czekają na zakończenie sprawy sądowej. A komornik czekać nie chce.

- Nie godzę się na rozmowę, bo to nie są moje bloki – ucina próbę rozmowy Andrzej K.*

* skrót materiału

Reporter: Żanetta Kołodziejczyk-Tymochowicz

interwencja@polsat.com.pl