Niepełnosprawność wyceniona na złotówkę

Rodzina z Grodziska Mazowieckiego od czterech lat przeżywa dramat. Ich roczny syn gorączkował przez kilka dni. Każdy lekarz, do którego trafiali, twierdził, że chłopiec ząbkuje. Niestety okazało się, że dziecko ma opryszczkowe zapalenie mózgu i dzisiaj jest niepełnosprawne.

Pani Sylwia i pan Piotr wychowują dwoje dzieci: 17-letnią  Gabrielę oraz  5-letniego Kacpra. Cztery lata temu Kacper nagle zaczął gorączkować. Trafił do szpitala w Grodzisku Mazowieckim. Choć gorączka nie ustępowała, rodzice z dzieckiem zostali odesłani do domu. 


- Chciałabym pomóc bratu w jakikolwiek sposób. Kiedy on płacze, cierpi, to jest straszne.  Chciałabym, żeby to się skończyło – mówi Gabriela, siostra chłopca.


- Powiedzieli, że dziecko powinno być w domu, żeby podawać  leki i będzie wszystko w porządku – mówi pani Sylwia, matka chłopca.
Gorączki jednak nie można było obniżyć. Kacper kolejny raz trafili do szpitala.  

 
- Ufaliśmy lekarzom, bo nie badał go jeden lekarz, to było trzech lub czterech lekarzy. Diagnoza była cały czas taka sama: ząbkowanie – mówi pan Piotr, ojciec Kacpra.


Stan Kacpra pogarszał się z godziny na godzinę. Chłopiec tracił przytomność. Zrozpaczeni rodzice  wezwali karetkę. Rozpoczęła się dramatyczna walka o jego życie. 


- Myślałem, że nie dojedzie do szpitala.  W karetce próbowali  go po raz trzeci intubować. Bez skutku -  mówi pan Piotr.


- Nie wiedziałam, co się dzieje z dzieckiem, płakałam, prosiłam o jakiekolwiek informacje.  Nikt mi nie chciał informacji udzielić. Rano przyjechała do nas karetka z Niekłańskiej, z Warszawy i dostaliśmy informację, że zachorował na najgorsze zapalenie mózgu czyli  opryszczkowe zapalenie mózgu - mówi  pani Sylwia.


Rodzice Kacpra postanowili walczyć ze szpitalem. Zgłosili się  do Wojewódzkiej Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Warszawie i do  Rzecznika Praw Pacjenta. Obie instytucje uznały, iż szpital popełnił błąd.


- Komisja i Rzecznik Praw Pacjenta podkreślał nie tyle niepostawienie rozpoznania tego konkretnego, a postępowanie przed diagnozą, czyli kiedy dziecko trafiało kilkukrotne na SOR i było odsyłane, pomimo zgłaszanych objawów – mówi Paweł Grzesiewski z Departamentu Prawnego Biura Rzecznika Praw Pacjenta.


- Współczujemy rodzinie,  ale trzeba pamiętać, że  wirus HPS  powoduje zapalenie mózgu u  jednego do czterech na milion przypadków.  Jest to niezwykła rzadka przypadłość -  mówi Radosław Suchner  ze Szpitala Zachodniego im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim.
Szpital po orzeczeniu komisji początkowo  zaproponował rodzicom Kacpra zadośćuczynienie w wysokości jednego złotego.


- Dla mnie to jest jakiś żart i kpina, więcej kosztowało wysłanie tego papierka niż to wszystko, co zaproponowali -  mówi pani Sylwia.


-  To nie jest kwestia żartu.  Proszę tak tego nie rozpatrywać,  to jest bardziej decyzja  naszych prawników, żeby przychylić się do orzeczenia komisji,  która według nas jest nieprawidłowa -  mówi Radosław Suchner  ze Szpitala Zachodniego im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim.


- Dać tym ludziom złotówkę i dać im Kacperka. Jakby to wszystko widzieli,  co dzieje się teraz,  jak on musiał cierpieć wtedy i teraz cierpi – mówi Gabriela, siostra Kacpra.


Ostatecznie szpital zaproponował 100  tysięcy złotych zadośćuczynienia. Rodzice żądają więcej. Sprawa trafiła do sądu.


- 100 tysięcy złotych  jednorazowo  muszę zapłacić za podanie  komórek macierzystych – mówi pani Sylwia.


Na zakończenie sprawy sądowej  trzeba czekać.  Rodzice mieszkają w wynajętym mieszkaniu za 1600 złotych. Oboje starają się  pracować.  Jednak brakuje im pieniędzy. Po naszej interwencji Burmistrz Grodziska Mazowieckiego obiecał wszelką  pomoc.


- W  niedługim czasie będziemy  wstanie mieszkanie dostarczyć tej rodzinie. Nie wchodzi w grę, że my nie pomożemy.  Dodatkowo do tego momentu uruchomimy specjalny dodatek,  który  pozwoliłby dać jakąś pomóc  w opłacie czynszu,  który jest w Grodzisku dość wysoki.  Około stycznia zorganizujemy imprezę charytatywną poświęconą Kacprowi – mówi Grzegorz Benedykciński, Burmistrz Grodziska Mazowieckiego. *

 

*skrót materiału

 

Reporterka: Żanetta Kołodziejczyk – Tymochowicz

 

zkolodziejczyk@polsat.com.pl