Artur Borzęcki

Artur Borzęcki

Pierwsze kroki dziennikarskie stawiał jeszcze jako licealista. W 1995  stworzył i poprowadził Młodzieżowy Serwis Informacyjny  - program w Prywatnej Telewizji Krater. Wówczas był to krakowski ośrodek Polonii 1, która nadawała zarówno satelitarnie, jak i naziemnie w trzynastu  największych miastach w Polsce. Dwa lata później brał czynny udział w uruchamianiu Radia Blue Kraków, w którym pracował ponad dwa lata jako prezenter, reporter i wydawca. Przez lata publikował też artykuły o tematyce muzycznej, kulturalnej oraz historycznej na łamach m.in. Czasu Krakowskiego, a później Dziennika Polskiego.

Od 1998 roku związany z Naszą TV (dzisiejsza TV4). Przygotowywał tam filmy i materiały dla programów informacyjnych, dokumentalnych, publicystycznych czy sportowych.

Pracował także dla RTL 7 (magazyn sensacji ZOOM i program policyjny W Akcji) oraz TVN (dwa lata jako reporter magazynu Uwaga! A przez półtora roku był reporterem Ewy Drzyzgi w Rozmowach w Toku oraz w programie Dzień Dobry TVN). W przeszłości brał też udział przy produkcjach reklam m.in. z Sophią Loren.

Od ponad 20 lat związany z Telewizją Polsat. Początkowo jako korespondent z Krakowa i południa kraju. Przygotowywał wówczas materiały dla programów informacyjnych (Informacje, Wydarzenia oraz Kurier Sensacji). Czynnie też współpracował z Redakcją Sportową Polsatu. Od początku powstania  programu reporterskiego Interwencja (2003 rok) związał się z redakcją publicystyki TV Polsat. 

W „Interwencji” zajmuje  się głównie tematyką policyjną, kryminalną, społeczną, interwencyjną, a także piętnowaniem absurdów urzędniczych czy wytykaniem przewinień samorządowców. Dodatkowo  problemami  polskiej mniejszości żyjącej na dawnych kresach (Litwa, Białoruś, Ukraina). Jest autorem m.in. ponad półgodzinnego dokumentu dla Polsat News - Raport Specjalny - Zakazana Wolność na Białorusi.

W przeszłości otrzymywał nagrody od czytelników w plebiscytach gazet, w których publikował artykuły. W grudniu 2015 oraz w grudniu 2016 roku był nominowany do prestiżowych nagród dziennikarskich Grand Press.

Natomiast  w styczniu 2016 roku otrzymał honorowe wyróżnienie nagrody im. Stefana Żeromskiego - przyznawanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

W styczniu 2017 roku otrzymał podwójną nominacje do tej nagrody. W czerwcu 2017 roku przyznano mu honorową odznakę NSZZP, a w październiku 2017 roku został odznaczony medalem XXV-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. Natomiast w czerwcu 2019 roku dziennikarz został uhonorowany przez Policję Krzyżem Niepodległości m.in. za zasługi patriotyczne. 

W sierpniu 2020 roku dziennikarza nagrodzono srebrnym medalem przyznanym przez NSZZ Policjantów województwa małopolskiego za zasługi dla policji.
 

Oglądaj inne reportaże tego reportera